Mała monografia Galileusza

Tadeusz SIEROTOWICZ, Zagadnienia Filozoficzne w Nauce XXXV / 2004, s. 160–163
Recenzja książki Galileusz po stronie kopernikanizmu i po stronie kościoła, Annibale Fantoli (przekład: T. Sierotowicz) , Biblos 2002


 

Wielu znakomitych badaczy sprawy Galileusza — jeśli zgodzimy się na określenie tym zwrotem niewyczerpywalnego obszaru badań dotyczących osoby, dzieła i procesowych perypetii Galileusza — po zgłębieniu zagadnienia i opublikowaniu monografii oraz artykułów specjalistycznych dla wtajemniczonych, decydowało się na opracowanie krótkich i przystępnych biografii pizańczyka, zrozumiałych nawet dla laików. Tak uczynił m.in. Antonio Favaro, wydawca monumentalnej edycji narodowej dzieł Galileusza, tak uczynili Stillman Drake i Antonio Banfi, tak też uczynił Annibale Fantoli, autor niedawno przełożonej na język polski monografii poświęconej Galileuszowi (Tarnów: Biblos 2002). Świadczy to wymownie o tym, że Galileusz nie jest tylko i wyłącznie postacią interesującą historyków i filozofów nauki, lecz także — w pewnym sensie — częścią naszej współczesności.

ze strony: http://www.obi.opoka.org.pl/zfn

Ten wpis został opublikowany w kategorii opracowania, recenzje książek i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s